پژوهشكده باستان شناسي به نجات مردان نمكي مي‌آيد

09/12/2010 08:46

 

 
 

پژوهشكده باستان شناسي به نجات مردان نمكي مي‌آيد

 


با تمديد قرار داد بهره برداري از معدن نمك چهره‌آباد به مدت 8 سال ديگر، پژوهشكده باستان‌شناسي، برنامه پژوهشي گسترده‌اي براي نجات مردان نمكي تدوين كرده است.


مرد نمكي شماره 4

 

خبرگزاري ميراث فرهنگي_ گروه ميراث فرهنگي_ حسن ظهوري_ پژوهشكده باستان‌شناسي طي برنامه ريزي گسترده‌اي قصد دارد پژوهش‌هاي باستان‌شناسي و علوم ميان رشته‌اي مردان نمكي را در سال 87 به طور جدي دنبال كند و اسكلت‌هاي در معرض خطر معدن نمك را بيرون بياورد.

 

"حسن فاضلي نشلي"، با اعلام اين خبر به CHN گفت: «معدن نمك چهره‌آباد و مردان نمكي از جمله مهمترين اطلاعات باستان‌شناسي در ايران است كه براي پژوهشكده باستان‌شناسي نيز اهميت زيادي دارد. بر اين اساس و از آن‌جا كه امكان استفاده دوباره از اين معدن وجود دارد، قصد داريم پژوهش‌هاي گسترده‌اي در اين معدن داشته باشيم.»

 

در حالي كه پژوهشكده باستان‌شناسي بارها بر اهميت معدن نمك چهره‌آباد زنجان تاكيد كرده است، قرارداد بهره برداري از معدن نمك چهره‌آباد بار ديگر تمديد شد.

 

بر اساس قرارداد جديد بهره برداري از مدفن مردان نمكي تا 8 سال آينده ادامه دارد.

 

فاضلي همچنين به CHN گفت: «سال آينده مطالعه روي اسلكت‌هاي به‌دست‌آمده از اين معدن با جديت ادامه خواهد داشت و از سوي ديگر طي يك برنامه پژوهشي، اسكلت‌هاي در معرض خطر از بهره‌برداري معدن را با كاوش باستان‌شناسي نجات بخشي مي‌كنيم.»

 

در حال حاضر اسكلت شماره 6 به علت شرايط سخت نگهداري 5 مرد نمكي ديگر همچنان در زير خاك و نمك مدفون مانده است.

 

سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان در مخالفت با تمديد معدن نمك چهره‌آباد و غير قانوني دانستن آن عرصه و حريم قانوني اين معدن باستاني را به سازمان صنايع و معادن ارائه مي‌دهد و در صورت ادامه توافق تمديد از مراجع قانوني براي رسيدگي به پرونده استفاده مي‌شود.

 

پيش از اين پژوهشكده باستان‌شناسي همايش بين‌المللي مردان نمكي را در زنجان برگزار كرد.

 

در اين همايش كه با حضور باستان‌شناسان ايراني، آلماني، انگليسي و آمريكايي برگزار شد، شگفتي‌هاي مردان نمكي به جهانيان معرفي شد.

 

به همت پژوهشكده باستان‌شناسي تا كنون به روز ترين پژوهش‌هاي علمي درباره مردان نمكي انجام گرفته است كه به گفته رئيس پژوهشكده باستان‌شناسي اين پژوهش‌ها در سال آينده نيز ادامه دارد.

 

همچنين قرار است به زودي يكي از موميايي‌هاي نمكي كه همچنان بافت نرم شكمي خود را حفظ كرده مورد جراحي قرار گيرد.

 

بر اساس مطالعات انجام گرفته روي مردان نمكي، 5 موميايي به‌دست‌آمده از معدن نمك چهره‌آباد به خاطر داشتن بافت نرم استخواني و گوشتي، به مهمترين اسكلت‌هاي بدست‌آمده از كاوش‌هاي باستان‌شناسي بدل شده‌اند.

 

اين درحالي است كه باستان‌شناسان معتقدند كه همچنان در معدن نمك اسكلت‌هاي انساني وجود دارد و با برداشت از معدن اين اسكلت‌ها تخريب خواهند شد.

 

مطالعات باستان‌شناسي روي معدن نمك نشان مي‌دهد حدود 2300 سال پيش يعني دوره هخامنشي، يك‌باره تونل‌هاي معدن ريزش كردو مردان نمكي 3 و 4 و احتمالا 5 كشته شده‌اند.

 

بعد از گذشت حدود 500 سال استخراج نمك در معدن ادامه مي‌يابد و تقريبا در قسمت فوقاني تونل‌هاي ريزش كرده دوره هخامنشي مجددا فرو مي‌ريزد و مرد نمكي 1 و 2 در اواخر دوره اشكاني و اوايل ساساني كشته مي‌شوند.

 

آنچه تا كنون از شيوه‌هاي بهره‌برداري نمك در معدن چهره‌آباد در دوره هخامشني مشخص شده است كه معدن كاران براي رسيدن به لايه‌هاي نمك تونل‌هاي افقي و عمودي حفر مي‌كردند و بعد از رسيدن به ذخاير نمك كار استخراج با استفاده از ابزارهاي مخصوص معدن كاري مثل كلنگ و تيشه و قلم انجام مي‌شده است.

منبع:خبر میراث فرهنگی ایران

 

باستانشناسی ایران -عصر سنگ -باستانشناسی جهان -غار کمربند.انجمن باستان شناسی دانشگاه کمال الملک - archaeology.com